Ako sa zbaviť strachu

Ako sa zbaviť strachu
Zdroj: bigstockphoto.com

„Ak vidíme aj napriek strachu, budeme vždy v bezpečí,“ povedal kedysi Tao Te ťing. Problém je však v tom, že mnohí cez ten strach nevidíme. Obmedzuje nás, brzdí a nedovolí vychutnávať si život. Psychologička Brenda Shoshannová prichádza s knihou „Ako sa zbaviť strachu“, v ktorej rozoberá tento fenomén a ponúka 7 princípov pokojnej mysle. Autorka má 30-ročné skúsenosti, často vystupuje v televízii, prednáša, vedie skupinové semináre a dlhé roky sa venuje filozofii i meditáciám zenu.

Je zaujímavé, že keď stratíme pocit bezpečia – keď nevieme, kam sa máme obrátiť – prináša nám to prekvapujúco možnosti na mimoriadny rast, objavy a dokonca na naplnenie. V čínskom písme znak pre krízu znamená príležitosť. Vtedy sme prinútení prehodnotiť svoj život. Kladieme si životne dôležité otázky: „Na čo sa môžem naozaj spoľahnúť? Kde spočíva moja istota? Ako začnem znovu? Čo naozaj potrebujem, aby som žil napĺňajúci život?“ Sú to prvoradé otázky, ingrediencie zmysluplného života. Keď všetko ide dobre, môžeme ich prehliadať. V kríze sme však prinútení každý deň s nimi zápasiť.

Prečítajte si ukážku z knihy Ako sa zbaviť strachu, exkluzívne na Zzz.sk

Žijeme v strachu

Musíme si priznať, že sme doslova zaplavení strachom. Len pred niekoľkými rokmi sa príležitosti zdali nekonečné. Zamestnanie bolo zväčša isté, banky stabilné, mohli sme počítať s neprestajným rastom ekonomiky, ktorý nám pomôže financovať budúcnosť našich detí a našu vlastnú. Mali sme pocit stability, prosperity a nádeje.

Teroristický útok z 11.septembra a hospodárska kríza všeličo zmenili. Aj ďalšie desivé a tragické udalosti nás nielen kruto prebudili, ale nás aj v okamihu drasticky zbavili pocitu, že sme chránení a takpovediac v bezpečí. Podľa doktorky Shoshannovej je teraz také dôležité zastať na chvíľu, vyčistiť si myseľ a získať moc nad strachom. Ak počúvame falošné správy, ktoré nám prináša strach, ľahko nás premôžu. Skutočné nebezpečenstvo, ktorému dnes čelíme, nie je strata príjmu, domova či bezpečia. Náš nepriateľ – terorista číslo jeden – je strach, ktorý si nosíme vo vnútri.

„Strom, ktorý nie je pružný, ktorý sa neohýba vo vetre, praská a láme sa.“

Tri jedy

Hovoríte naozaj to, čo si myslíte? Žiadate, čo potrebujete, a viete, ako počúvať a aj počuť? Ste prístupní tomu, čo druhí hovoria, alebo žijete vo svojom snovom svete plnom strachu? Pýta sa autorka knihy Ako sa zbaviť strachu. Podľa Budhu sa všetci rodíme otrávení troma jedmi: nenásytnosťou, hnevom a sebaklamom. Tieto jedy sú utrpením a často trpíme viac než len jedným z nich. Sú pohonnou látkou pre ego, spôsobujú, že sa ustavične obhajuje, podozrieva, manipuluje a rôznymi spôsobmi sa maskuje. Nezávisle od množstva púdru, mejkapu, šperkov a nových šiat, nezávisle od toho, koľko ráz ego počuje „ľúbim ťa“, v zásade sa cíti škaredé a nenávidí seba aj ostatných.

Hoci Amy priateľ opakovane hovoril, že ju miluje, neverila mu. Potrebovala to počuť znovu a znovu. „Prečo ma ľúbiš?“ spytovala sa neprestajne. Pravdaže, priateľa to vyčerpávalo a vysilený nadobro odišiel. Prečo lipneme na svojom rušivom egu? Pretože netušíme, akí sme v skutočnosti nádherní.

„To, za akých sa považujeme, nie to, akými naozaj sme, tvorí mreže na našom osobnom väzení.“

7 princípov pokojnej mysle

 • Odvaha byť samým sebou
 • Vzdať sa pripútanosti a lipnutia
 • Rozoznávať vnútorné hlasy
 • Nájsť bezpečný prístav
 • Žehnať druhým: Skutky lásky
 • Vzdať sa kontroly a dominancie
 • Objaviť svoju dokonalú podstatu: Stať sa priateľom

V závere knihy Ako sa zbaviť strachu ponúka autorka cvičenia, ktoré rozpúšťajú strach a navodzujú pokojnú myseľ. Radí napríklad, aby ste si každý deň zložili jednu masku. Jednoducho buďte chvíľu sama sebou, nech je vo vás čokoľvek... Ale ďalšia rada – dajte čas a priestor tomu, čo vás robí šťastnými. Zamyslite sa, ako málo času venujeme tomu, čo nás naozaj baví, napĺňa a robí nám radosť.

Vzdať sa pripútanosti a lipnutia

Uvoľnite zovretie
Čoho sa držíte najpevnejšie? Čo si to berie od vás? Boli by ste ochotní uvoľniť trochu zovretie a ponechať to tak? Dnes uvoľnite zovretie len trošku. Zajtra o málo viac?

Neoddeľujte, čo máte radi, od toho, čo nemáte radi
Ako oddeľujete to, čo máte radi, od toho, čo nemáte radi? Za čím sa ženiete? Čo odmietate? O čo tým prichádzate? Dnes to obráťte. Prestaňte sa hnať za tým, čo máte radi, prestaňte odmietať, čo nemáte radi. Čokoľvek sa stane, len sa na to pozrite a povedzte: „Naozaj?“

Keď niečo prichádza, privítajte to, keď niečo odchádza, nechajte to odísť
Pozorujte, ako zvieraním vytvárate strach. Rozhodnite sa, že dnes celý deň nebudete nič držať. Dovolíte životu vlastný priebeh. Keď niečo príde, privítate to, keď odíde, necháte to odísť. Všimnite si, či sa pritom cítite inak. Všimnite si tiež, či na vás svet reaguje inak.

Prestaňte odmietať zmenu
Čo chcete, aby stále ostalo rovnaké? Ako dlho to tak cítite? Dosiahli ste tým, že situácia sa nezmenila? Ako ste reagovali na zmeny v minulosti? Obviňovali ste seba alebo druhých, pokúšali ste sa ich nejako zastaviť? Môžete teraz jednoducho dovoliť, aby sa všetko menilo samo od seba?

Dovoľte, aby sa zmena uskutočnila
Chcete niečo zúfalo zmeniť, podľa vás, keď sa to vám bude hodiť? Všimnite si, ako pritom ľuďom a situáciám vnucujete svoje potreby a myšlienky. Dovoľte, nech všetko je, tak ako je. Prestaňte zasahovať a dovoľte zmene odohrať sa samej od seba, vo vlastnom čase a rytme. Aj ak to nedovolíte, zmena sa odohrá vo vlastnom čase, vlastnou  rýchlosťou. Akú cenu má zasahovať? Zasahujete, lebo chcete získať pocit bezpečia. Ten vám však zaručí iba oslobodenie od strachu. Keď prestanete pobádať a postrkovať, keď sa prestanete pokúšať zmeniť to, čo život prináša, veľká časť strachu opadne a váš pocit istoty v živote vzrastie. Skúste to a uvidíte.

Falošné očakávania
Máte očakávania, ktoré vám nepomáhajú? Ktorých očakávaní sa neústupne držíte? Ktoré spôsobujú, že sa hneváte na druhých, ak sa nenaplnia? Ktoré spôsobujú, že sa hneváte na seba? Vymenujte päť očakávaní, o ktorých cítite, že vás chránia. Pozrite sa dôkladnejšie, či vás naozaj chránia. Nakreslite čiaru uprostred papiera a na jednu stranu napíšte – čo sa v skutočnosti stalo. Na druhú stranu napíšte, čo ste očakávali, že sa stane. Porovnajte obe strany. Väčšina z nás zabudne na to, čo sa skutočne stalo, a žije so svojimi očakávaniami. Dnes urobte opak. Nechajte odísť nereálne očakávanie.

Zbavte sa deštruktívnych výzev
Poznamenajte si, ktoré výzvy sú pre vás deštruktívne a ktoré konštruktívne. Vzdajte sa dnes jednej deštruktívnej výzvy. Čokoľvek sa stane tento týždeň, nevráťte sa k nej. Sledujte, ako sa budete cítiť. Celý týždeň sa venujte jednej výzve. Na budúci týždeň to skúste s ďalšou. Keď začnete čistiť život od falošných volaní, odíde aj veľa strachu. A vy si tak urobíte miesto na nové, zdravé úlohy. Zapíšte si oboje, keď sa objavia. Možno vám v práci ponúknu niečo, o čo ste si netrúfali požiadať. Možno do vášho života vstúpi nový človek. Možno sa zrazu rozhodnete namaľovať obraz alebo napísať hru. Falošné výzvy prekrývajú tie pod nimi, ktorým sme sa možno báli venovať. Zapisujte si, čo by pre vás predstavovalo takúto konštruktívnu vnútornú výzvu, vždy keď vám nejaká zíde na um. Možno sa chcete vrátiť k štúdiu. Možno túžite po novom zamestnaní alebo chcete bežať maratón. Chcete niekoho pozvať na rande alebo sa učiť spoločenské tance? Nebojte sa zapísať si ich. Keď poľaví vaša závislosť od utrpenia, keď sa vzdáte deštruktívnych vzorcov, budete mať dosť energie, sily, času a schopností podujať sa na niektoré konštruktívne výzvy.

Ďalšie jednoduché zákony lásky

 • Nikdy nie je málo lásky. Láska je dostupná vždy a všade.
 • Keď sa vám zdá, že nemáte dosť lásky, je to iba preto, lebo sa jej bránite.
 • Láska je voľba. Zvoľte si vpustiť lásku do svojho života.
 • Vímanie rozhoduje. Ako vnímate, tak budete žiť. Hľadáte lásku, alebo chyby?
 • Uvedomujte si rozdiel medzi pravou láskou a jej napodobeninou.
 • Neexistujú neznámi. Iba priatelia, s ktorými sme sa ešte nezoznámili.
 • Myslenie sústredené na seba nikdy neprináša pokoj.
 • Milujte druhého absolútne, bez akýchkoľvek nárokov.
 • Nepotrebujete, aby vás naplnila láska druhých ľudí. Vy ste láska.
 • Dávaním lásky spoznávate sám seba.
 • Za lásku sa nedá bojovať. Musí byť vítaná a pozvaná.
 • Neotvárajte sa, aby ste niečo získali. Iba sa otvorte.
 • Pritiahnete k sebe čokoľvek, ak máte pocit, že si to zaslúžite.
 • Nikdy nedostanete od druhého viac, ako ste mu ochotní dať.
 • Existuje prirodzený magnetizmus, ktorý vyberá, čo patrí spolu.
 • Skutočný boj je vnútorný boj medzi reálnym a ideálnym ja.
 • Nasadzujeme si masku, aby stretávala masky druhých, a potom sa čudujeme, prečo nevieme milovať a cítime sa takí osamelí.
 • Skutočná veľkorysosť je stav mysle, keď necháte druhého jednoducho byť.
 • Prirodzené je správne. Ľahké je správne. Byť samým sebou je správne. Naozaj môžeš byť iba sám sebou, všetko ostatné znamená zísť z cesty.

Pečítajte si ďalší úryvok z knihy „Ako sa zbaviť strachu“.

Autor článku: Vydavateľstvo Ikar

Dátum zverejnenia: