OZ Priatelia stonožky darovalo žilinskej nemocnici dve infúzne pumpy

Deti z občianskeho združenia (OZ) Priatelia stonožky dnes odovzdali zástupkyni primára novorodeneckého oddelenia Fakultnej nemocnice s poliklinikou (FNsP) v Žiline Márii Stančíkovej symbolický šek na 2970 eur, vďaka ktorým pribudli na oddelení dve infúzne pumpy.

Infúzne pumpy sú podľa zástupkyne primára novorodeneckého oddelenia dávkovače infúznych roztokov alebo liekov, ktoré dávajú bábätkám priamo do žily. „Čím menšie a nezrelšie bábätko, tým potrebuje presnejšie množstvo liekov a infúznych roztokov. Nie je to ako u dospelého, že môže stiecť väčšie množstvo tekutiny a dospelý sa s tým vyrovná. U malých detí je to od 0,5 mililitra po dávku 6 mililitrov za hodinu. Vypočítava sa to podľa váhy, takže musí ísť o presné množstvo tekutín za hodinu alebo za 24 hodín,“ uviedla Stančíková.

Podľa šéfky OZ Priatelia stonožky Daniely Popluhárovej získali finančný príspevok z predaja vianočných pohľadníc, ktoré namaľovali deti. „Najviac detí maľuje v Základnej škole (ZŠ) Gaštanová, ZŠ Jarná a v Základnej umeleckej škole (ZUŠ) Ferka Škrábika v Žiline. S radosťou môžem povedať, že suma, ktorou sme od roku 2000 pomohli a prispeli FNsP v Žiline sa približuje k 45.000 eur,“ povedala Popluhárová.

Riaditeľka FNsP v Žiline Daniela Bekeová pripomenula, že spolupráca s OZ Stonožka je dlhoročná. „Som vďačná, že nám týmto spôsobom pomáhajú riešiť neľahkú finančnú situáciu. Finančné prostriedky, ktoré získajú predajom pohľadníc, sú použité na nákup a obnovu prístrojovej techniky. Takže, z tohto pohľadu prináša dlhoročná spolupráca svoje ovocie. V našej fakultnej nemocnici nie je ani jedno oddelenie, ktoré by určitým spôsobom nedostalo finančnú pomoc vo forme daru alebo prístrojovej techniky od tohto občianskeho združenia,“ dodala Bekeová.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: