Ministri zdravotníctva V4 hovorili o liekovej politike a generickej preskripcii

Ministri zdravotníctva V4 hovorili o liekovej politike a generickej preskripcii
Zdroj: bigstockphoto.com

Dnešné rokovanie ministrov zdravotníctva krajín Vyšehradskej štvorky odhalilo podľa šéfa slovenského rezortu Ivana Uhliarika podobnosti v zdravotníckej a liekovej politike medzi jednotlivými krajinami. "Odhalilo sa veľa podobností nielen na strane problémov, ale aj riešení," konštatoval Uhliarik po stretnutí s poľskou ministerkou Ewou Kopacz, českým ministrom Leošom Hegerom a maďarským štátnym tajomníkom Miklósom Szócskom.

Jednou z dvoch hlavných tém dnešného stretnutia bola lieková politika, ktorú Uhliarik označil za aktuálnu oblasť všetkých krajín vzhľadom na rastúcu spotrebu liekov. "Pacienti na jednej strane chcú, a právom, kvalitnú liečbu, na druhej strane regulátora sa musia pozerať aj na efektivitu a náklady, ktoré sa do liekovej oblasti investujú tak, aby na konci bolo dobro pacienta," poznamenal Uhliarik. Predstavitelia jednotlivých zdravotníckych rezortov sa venovali aj generickej substitúcii a preskripcii, teda predpisovaniu liekov na základe účinnej molekuly. Ako ozrejmil Uhliarik, na túto tému sú rôzne pohľady. "Množstvo európskych krajín to používa, musím povedať, že táto téma nie je na Slovensku uzavretá, prebiehajú odborné diskusie, cieľom je dosiahnuť benefit pre pacienta," zhrnul.

Štátny tajomník maďarského ministerstva Miklós Szócska poukázal na to, že pokiaľ budú krajiny V4 spoločne vystupovať na európskej úrovni, môžu vytvoriť efektívne partnerstvo na presadzovanie spoločných záujmov.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: