Kombinovaný srdcový katéter zníži invazívnosť vyšetrenia i liečby

Vedci začlenili do štandardného balónového srdcového katétra rozťahovateľnú sieť elektronických senzorov. Jeden katéter tak splní úlohy dosiaľ potrebných dvoch - vyšetrovacieho i liečebného. To obmedzí záťaž pacienta.

V časopise Nature Materials to predbežne online oznámil 21-členný tím, ktorý viedol John Rogers z University of Illinois v Urbana-Champaign. Prvým autorom článku bol jeho kolega Dae-Hyeong Kim.

Ten istý tím vlani predviedol fóliu so senzormi, ktorá lipne k povrchu srdca. Teraz to rozšíril na endokardiálne balónové katétre. Tieto dlhé pružné trubice možno prevliecť cez žilu alebo tepnu až dovnútra srdca. Katétre s nafukovacími balónikmi na konci sa používajú ako pasívne mechanické nástroje pre viaceré typy zákrokov – jemným tlakom proti tkanivu uvoľnia cievu alebo chlopňu. Invazívni kardiológovia, ktorí sa špecializujú na liečbu srdcovej arytmie, používajú katétre, ktoré majú na konci aj elektródy. Účelom je jednak vyhľadanie a zmapovanie oblastí arytmie, jednak odstránenie malých skupín nezladených srdcových buniek.

Aktuálne spôsoby liečby arytmie preto zahŕňajú použitie dvoch katétrov: jedným sa zmapuje vnútorný povrch srdca, druhým sa postupne odstránia identifikované zdroje poruchy. John Rogers s kolegami teraz vyvinul katéter, ktorý dokáže súbežne vykonávať na veľkých úsekoch srdca obidve tieto úlohy. Umožňujú to integrované polia multifunkčných senzorov a odstraňovacích elektród. Sieť senzorov možno pripevniť priamo na bežný katétrový balónik. Senzory na návrh kardiológov z viacerých prestížnych nemocníc (sčasti členov tímu) merajú elektrickú aktivitu srdcového svalu, teplotu, prietok krvi a tlak. Dopĺňajú ich elektródy na likvidáciu nezladených buniek. Systém spoľahlivo funguje pri opakovanou nafukovaní a vyfukovaní balónika.

Výrazne spresňuje vyšetrenie a skvalitňuje liečebné zásahy. A skracuje trvanie nevyhnutných procedúr, čo prospieva pacientom, lekárom i nemocniciam. Sieť tvoria ostrovčeky so senzormi a elektródami. Pružinové spoje zvládajú zdvojnásobenie vzdialenosti medzi ostrovčekmi pri nafúknutí balónika. Tím už preukázal aj funkčnosť podobnej siete senzorov na končekoch prstov chirurgických rukavíc. Najbližším cieľom je zvýšenie hustoty senzorov. Uvažuje sa o využití na iných chirurgických nástrojoch v záujme zníženia invazívnosti zákrokov.

Zdroj: Komuniké University of Illinois at Urbana-Champaign zo 7. marca 2011

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: