korona.zzz.sk

Antigénové a PCR testy v tvojom okolí

Rezervuj si termín testovania

Na schopnosti aj zraniteľnosť ľudského mozgu upozorňuje Týždeň mozgu

Upriamiť pozornosť verejnosti na ľudský mozog, jeho schopnosti a zraniteľnosť chce na Slovensku už štvrtýkrát Týždeň mozgu. Práve mozgu je preto venovaný prebiehajúci týždeň od 14. do 20. marca.

Podujatie sa celosvetovo uskutočňuje od roku 1996. Podieľa sa na ňom mnoho partnerských organizácií. Na Slovensku sa do akcie každoročne zapájajú sociálne zariadenia a zdravotnícke pracoviská, školy a subjekty pomáhajúce seniorom. Týždeň mozgu na Slovensku organizuje Nadácia MEMORY, Slovenská Alzheimerova spoločnosť a Centrum MEMORY v úzkej spolupráci s Neuroimunologickým ústavom SAV. "Prioritou je pripomenúť a hovoriť najmä o prevencii, možnostiach, ako si zachovať jeho dobré fungovanie. Mozog je potrebné precvičovať v každej etape ľudského života, najmä s pribúdajúcim vekom. Preto má akcia za cieľ odporúčať a upozorniť na aktivity, ktoré udržia mozog v takej kondícii, aby bol v pohotovosti," uviedla Alžbeta Veselá z Nadácie Memory.

Každodenné činnosti ako je premýšľanie, udržiavanie vitality, okysličovanie mozgu pohybom na vzduchu, tréning prostredníctvom aktivít, ako je lúštenie krížoviek, sudoku, hlavolamov, čítanie kníh a komunikácia s rozmanitou skupinou ľudí sú podľa jej slov spoľahlivou prevenciou. V rámci Týždňa mozgu pripravili organizátori niekoľko podujatí. V bratislavskom Auparku sa uskutoční výstava unikátnych fotografií neurónu, ktoré poskytol Neuroimunologický ústav Slovenskej akadémie vied v Bratislave. Súčasťou akcie sú každoročne prednášky pre odbornú verejnosť, ale aj seniorov o fungovaní mozgu a jeho trénovaní. Centrum Memory v bratislavskej Petržalke tak ako každoročne uskutoční aj Deň otvorených dverí pre verejnosť, pri ktorom záujemcovia uvidia spôsob nielen prevencie vo vyššom veku, ale aj príklad starostlivosti a techniky udržania funkcií mozgu u ľudí s diagnostikovanou poruchou pamäte.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: