korona.zzz.sk

Antigénové a PCR testy v tvojom okolí

Rezervuj si termín testovania

Robotickým systémom operujú v Rooseveltovej nemocnici ako prví v SR

Lekári Rooseveltovej nemocnice v Banskej Bystrici ako prví na Slovensku odštartovali roboticky asistované operácie. Moderný robotický systém sa volá "da Vinci" a skladá sa z operačnej, ovládacej konzoly a videosystému, ktorý zaisťuje lekárovi zväčšený 3D HD obraz operačného poľa. TASR informovala Jana Krupová z referátu internej a externej komunikácie nemocnice.

Ako pokračovala, mimoriadne pohyblivé operačné nástroje operatér ovláda na diaľku z ovládacej konzoly a jej ramená vykonávajú operačný výkon v tele pacienta. Prvé operačné výkony tohto druhu začali lekári Urologickej kliniky v pondelok (14.3.). "Historicky prvý operačný zákrok, realizovaný touto výnimočnou technikou prvýkrát použitou na Slovensku, sa volá radikálna prostatektómia," priblížila Krupová. Robí sa pri lokalizovanom štádiu rakoviny prostaty, aby sa predišlo ďalšiemu šíreniu rakoviny.

Oproti klasickej chirurgickej operácii tento operačný systém zvyšuje presnosť a spoľahlivosť chirurgického výkonu. Má aj väčší rozsah pohybu, než aký umožňujú ľudské ruky. Robot nemôže podľa slov Krupovej chirurga nahradiť, no významne spresňuje jeho prácu. Pri roboticky asistovaných výkonoch dochádza k menšiemu poškodeniu okolitých tkanív pri rovnakom zachovaní radikálnosti výkonu, čo skvalitňuje rekonvalescenciu pacienta po operácii. Pacient je v oveľa kratšom čase schopný začleniť sa do bežného osobného i pracovného života.

Systém "da Vinci" sa dá využiť nielen pri urologických, ale aj gynekologických a chirurgických operáciách. Vo svete sa v súčasnosti používa 1752 robotov, z toho v USA 1285 a v Európe 316.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: