korona.zzz.sk

Antigénové a PCR testy v tvojom okolí

Rezervuj si termín testovania

Salmonelou proti rakovine

Pokusy na zvieratách ukázali, že baktérie salmonely obmedzujú rast nádorov tenkého čreva. Taká liečba je potenciálne menej toxická a lacnejšia ako chemoterapia a ožarovanie. Prebiehajú klinické skúšky s ľuďmi.

Oznámil to tím Edwarda Greena z University of Minnesota, ktorý vedie predmetný klinický výskum. Je to trochu nečakaná úloha baktérie, ktorá spôsobuje otravu množstva ľudí jedlom. Na druhej strane táto jej kladná stránka nekončí účinkom na nádory tenkého čreva – mala by sa dať využiť aj pri rakovinových ochoreniach pečene, sleziny a hrubého čreva. "Mnohé baktérie a vírusy – dokonca aj škodlivé – možno využiť v boji s chorobami. Sme presvedčení, že i proti rakovine," povedal Edward Greeno.

S kolegami vyšiel z početných historických skúseností, že stav rakovinových pacientov sa niekedy zlepšil po infekčnom ochorení. Azda najznámejší je prípad zo 60. rokov 19. storočia z Rakúska. Pacient s veľkým nádorom ležal v tej istej miestnosti, ako iný pacient s ťažkou infekciou. Nakazil sa a nádor sa mu začal zmenšovať, až takmer zmizol. Pacient však zomrel na samotnú infekciu.

Minnesotskí vedci preto hľadali spôsob, ako využiť "zabijacké" schopnosti salmonely proti nádorom bez toho, aby pacienta postihla vážnejšia infekcia.

Geneticky obmenili bunky salmonely tak, aby boli menej infekčné a pridali k nim látku zo skupiny cytokínov, interleukín-2 (IL2). "IL2 môžete považovať za akéhosi strážneho psa, ktorý ňuchá, aby v tele odhalil rôzne hrozby. Keď určitú nájde, povoláva do útoku imunitný systém," povedal Greenoov kolega Dan Saltzman. Stratégiu preto vedci postavili na tom, že keď dokážu vylučovať IL2 blízko tumorov, rakovinové bunky tým nadobudnú štatút hrozby, čo v ich okolí spustí imunitnú reakciu. Využili pritom fakt, že salmonely uprednostňuje rast vo vnútri nádorových buniek, takže slúžia ako dokonalé prostredníčky pre doručenie IL2 na potrebné miesto.

Výsledkom je dvojitý útok na nádorové bunky – jednak zo strany samotných salmonel, jednak zo strany imunitného systému aktivovaného IL2. Upravené salmonely sa podávajú jednoducho – pacient ich vypije vo vode.

"Pravdepodobne to celkom nenahradí iné spôsoby liečby rakoviny, ako chemoterapia a ožarovanie, je to však sľubná oblasť výskumu. Dúfame, že sa stane účinným nástrojom v našom boji proti rakovine. Využitie salmonel má tiež potenciál byť menej toxickou a oveľa lacnejšou alternatívou chemoterapie a ožarovania," uzavrel Edward Greeno.

Zdroj: Komuniké University of Minnesota z 8. 3. 2011.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: