korona.zzz.sk

Antigénové a PCR testy v tvojom okolí

Rezervuj si termín testovania

Kondíciu zdravotných záchranárov preverí aj zásah v Snilovskom sedle

Preveriť teoretické vedomosti a praktické schopnosti približne šesťdesiatich zdravotných záchranárov je cieľom dvojdňového podujatia Rescue Vrátna 2011, ktoré dnes začalo v Terchovej.

Riaditeľ Záchrannej dopravnej a zdravotníckej služby (ZDZS) Bratislava Vratko Šoka zdôraznil, že pri plnení odborných súťažných úloh budú posádky Rýchlej zdravotnej pomoci (RZP) postupovať ako pri reálnych zásahoch. „Preveria si nielen vedomostné kvality, ale aj adekvátnosť zvolených postupov a úkonov, odhalia prípadné nedostatky a získajú bezprostredné odborné usmernenie od rozhodcov. Horský terén Malej Fatry navyše preverí aj ich fyzickú zdatnosť,“ uviedol Šoka.

Podľa námestníka riaditeľa pre zdravotnú starostlivosť ZDZS Bratislava Miroslava Chabroňa budú záchranári konfrontovaní s konkrétnymi situáciami priamo v teréne. „Aby boli na tieto situácie pripravení a zvládali ich o to ľahšie. Hlavne situácie, ktoré neriešia každý deň, napríklad mimoriadne udalosti alebo nehody s hromadným postihnutím osôb. Každá situácia je iná a aj najjednoduchší zásah môže skrývať komplikácie, ktoré záchranár zistí až na mieste. Preto tieto situácie treba cvičiť pravidelne, aby bol na ne záchranár už dopredu pripravený a vedel sa s nimi vyrovnať po psychickej, fyzickej a odbornej stránke,“ skonštatoval Chabroň.

Podľa organizátorov budú záchranári prvýkrát v histórii záchranárskych praktických cvičení zasahovať v nadmorskej výške nad 1500 metrov – v Snilovskom sedle (1520 m n. m.). Hlavný rozhodca súťaže Rescue Vrátna 2011 Adrián Mifkovič podotkol, že neobvyklé prostredie záchranári uvítali. „Sami si chcú preveriť fyzickú zdatnosť a pripravenosť. Budú riešiť štandardné situácie, s ktorými sa stretávajú denno-denne. V podstate budeme klásť dôraz na štandardizované postupy, ktoré zdravotnícki záchranári budú vykonávať na konkrétnych úlohách. A súčinnosť ostatných služieb,“ dodal Mifkovič.

Okrem praktického nácviku zásahov posádok RZP absolvujú záchranári aj sériu odborných prednášok a diskusií pod záštitou rektorky Slovenskej zdravotníckej univerzity v Bratislave Dany Farkašovej. Podujatie je kreditované Slovenskou akreditačnou radou pre kontinuálne medicínske vzdelávanie – SACCME.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: