Zdravotníci pravdepodobne vstúpia od apríla do štrajkovej pohotovosti

Zdravotníci pravdepodobne pre chýbajúce financie v sektore vstúpia do štrajkovej pohotovosti. "Predpokladám, že od 1.apríla bude vyhlásená štrajková pohotovosť vo všetkých zdravotníckych lôžkových zariadeniach, ktorým ponúkajú zdravotné poisťovne nižšie zmluvy pri raste vstupov pre zamestnávateľov," povedal po dnešnom okrúhlom stole na ministerstve zdravotníctva predseda Slovenského odborového zväzu zdravotníctva a sociálnych služieb Anton Szalay.

"Uznáme, že poisťovne nemajú viacej, ale vláda nastavila finančné toky tak nízko, že finančné zdroje chýbajú poisťovniam, ale aj poskytovateľom," konštatoval Szalay. Predpokladá, že okrem štrajkovej pohotovosti sa 1. apríla uskutoční aj protestné zhromaždenie zdravotníkov pred ministerstvom, kde chcú deklarovať svoju nespokojnosť s fungovaním rezortu. "Ani dnes nás minister nemohol uspokojiť," doplnil s tým, že dnešné rokovanie malo iba diskusný charakter.

Ako konkrétne by mala štrajková pohotovosť prebiehať by malo byť podľa Szalaya známe v pondelok 21. marca. Avizoval však, že sa dotkne všetkých zdravotníckych zariadení a tlak zdravotníkov bude spoločný. "Určite sa bude ordinovať, v zariadeniach bude vypísané, že je štrajková pohotovosť," naznačil. Zdravotnícki odborári dnes predložili šéfovi rezortu Ivanovi Uhliarikovi päť spoločných požiadaviek. V nich žiadajú okamžité dofinancovanie rezortu a zreálnenie cien výkonov, uzatváranie zmlúv medzi poskytovateľmi a zdravotnými poisťovňami na dobu neurčitú, zastavenie transformácie nemocníc na akciové spoločnosti a odpredaj nemocníc vyšších územných celkov strategickým partnerom, stabilizáciu zdravotníckych pracovníkov, ako aj navýšenie zdravotníckych odvodov za poistencov štátu na budúci rok na úroveň 5,5 percenta.

Zástupcovia neštátnych nemocníc okrem otvorenia rozpočtu navrhujú aj zavedenie poplatkov u hospitalizovaných pacientov. Tí by si podľa predsedu Asociácie nemocníc Slovenska Mariána Petka mohli za stravu a ubytovanie priplácať denne dve až tri eurá. Zaviesť by sa však mali aj výnimky. "Myslím, že by to možno mohlo byť priechodné." Poukázal tiež na to, že väčšina nemocníc nemá v súčasnosti podpísané zmluvy s poisťovňami, ktoré by mali platiť od apríla, keďže navrhované podmienky sú v mnohých prípadoch likvidačné.

Ako poznamenal Szalay, ani dnes sa zdravotníci nedozvedeli, odkiaľ budú pochádzať finančné prostriedky pre rezort. Ozrejmil, že nesúhlasia s tým, že riešením má byť transformácia štátnych nemocníc. "Pri súčasných objemoch financií sa dostanú aj tieto do červených čísel a bude hroziť nie skrytá, ale otvorená privatizácia, tie nemocnice skončia v súkromných rukách." Za jedno z možných riešení považuje otvorenie štátneho rozpočtu alebo pôžičku, ktorú by si zobralo ministerstvo zdravotníctva.

I. Uhliarik: Riešenia musíme hľadať spoločne, nie cestou konfiktu

Šéf rezortu zdravotníctva Ivan Uhliarik (KDH) verí, že k protestnej akcii zdravotníckych odborárov nedôjde. "Som človek dialógu...Spoločne musíme hľadať riešenia, nie cestou konfliktu, nie cestou nejakej vyhrotenej situácie," tlmočil svoje slová, ktoré dnes adresoval zdravotníkom na ich spoločnom stretnutí na ministerstve. Poznamenal, že riešenie problémov, ktoré sa nazbierali za 20 rokov nemožno zrealizovať za dva mesiace. Verí, že zdravotníkov s opatreniami, ktoré pripravil na zlepšenie situácie v sektore, presvedčil.

Riešení chýbajúcich finančných prostriedkov v zdravotníctve je podľa ministra niekoľko. "Jednou z nich je aj otvorenie štátneho rozpočtu, ale nechcel by som ísť touto cestou. Musíme povedať, že Slovensko si môže dovoliť zdravotníctvo v takom rozsahu, v akom rozsahu je jeho ekonomika," poznamenal Uhliarik. Ozrejmil, že kroky, ktoré sa realizujú alebo plánujú, ako napríklad pripoistenie pomôžu navýšiť zdroje pre zdravotníctvo.

"Stanovili sme dobrú anamnézu, dobrú diagnózu a teraz je čas nasadiť účinnú liečbu, ale tú musíme nasadiť spoločne so všetkými zdravotníkmi a dotknutými stavovskými organizáciami," povedal minister. Deklaroval, že rezort neplánuje ísť pri riešení situácie v zdravotníctve formou opätovného zavádzania priamych poplatkov, keďže by sa to dotklo aj chudobnejších pacientov. "Chceme ísť skôr cestou individuálneho zdravotného poistenia. Nie je možné financovať zdravotníctvo na Slovensku, či už v akejkoľvek krajine, len z verejných zdrojov." Predseda Slovenského odborového zväzu zdravotníctva a sociálnych služieb Anton Szalay po dnešnom stretnutí s ministrom oznámil, že zdravotníci pravdepodobne vstúpia od apríla do štrajkovej pohotovosti. Chýbajú financie v sektore by sa podľa jeho slov mohli riešiť otvorením štátneho rozpočtu alebo pôžičkou, ktorú by si zobralo ministerstvo zdravotníctva.

Minister financií Ivan Mikloš (SDKÚ-DS) koncom februára avizoval, že nevidí priestor pre navyšovanie zdrojov, po ktorom volajú zástupcovia zdravotníkov. Ako poznamenal, peniaze nie sú hlavným problémom sektora. "Posledné štyri roky jasne ukázali, že môžete nalievať viac peňazí do zle fungujúceho systému, neprinesie to žiadne výsledky." V zdravotníctve preto podľa neho treba upratať a nastaviť pravidlá tak, aby sa poskytnuté prostriedky využívali efektívne.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: