Bostonská nemocnica transplantovala mladému mužovi celú tvár

Bostonská nemocnica transplantovala mladému mužovi celú tvár
Zdroj: bigstockphoto.com

Dvadsaťpäťročnému stavebnému robotníkovi, ktorý prišiel pred dvoma rokmi pri nehode vysokého napätia na stavbe o vlastnú tvár, lekári v bostonskej nemocnici transplantovali minulý týždeň novú.

Na vôbec prvej transplantácii celej tváre v USA sa zúčastnil 30-členný zdravotnícky tím pod vedením chirurga Bohdana Potomaca. Muža operovali 15 hodín a ako dnes oznámili, pacient je v dobrom stave. Vôbec prvú transplantáciu celej tváre uskutočnili lekári vlani v marci v Španielsku. Dostal ju farmár, ktorý sa nešťastnou náhodou postrelil do tváre a nemohol bez cudzej pomoci dýchať ani jesť. Dallas Wiens z Forth Worthu v Texase po zásahu elektrickým prúdom v novembri 2008 oslepol, prišiel o nos, pery aj obočie. V Bostone mu transplantovali novú tvár vrátane nosa, perí, kože, svalov a nervov, vďaka ktorým pokožka tváre ožila.

Túto transplantáciu umožnil nový americký federálny zákon o zdravotnej starostlivosti. Wiens nemal v čase úrazu uzavreté pripoistenie a štátna zdravotná poisťovňa Medicaid mu hradila operácie iba do vyčerpania finančného limitu. Keďže je pod vekovou hranicou 26 rokov, nový zákon mu umožnil požiadať o úhradu ďalšej operácie a následnej liečby z poistenia svojho otca. Po zvyšok života totiž bude potrebovať drahé lieky, ktoré budú brániť tomu, aby jeho organizmus nevlastnú tvár odmietol, napísala agentúra AP. Vlani na jeseň internetová stránka YouTube zverejnila s Wiensom rozhovor, v ktorom povedal, že by sa chcel znova usmievať a cítiť bozky svojej trojročnej dcérky. Transplantácie tváre ponúkajú silno znetvoreným ľuďom novú nádej na to, že "sa nebudú musieť pozerať do zrkadla a nenávidieť to, čo vidia", povedal vtedy.

Išlo v poradí o druhú transplantáciu tváre realizovanú bostonskou nemocnicou. Pri predchádzajúcej transplantácii v apríli 2009 nahradili inému mužovi časť tváre. Vôbec prvú, čiastočnú, transplantáciu tváre uskutočnili v roku 2005 vo Francúzsku na žene, ktorú dohrýzol pes.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: