korona.zzz.sk

Antigénové a PCR testy v tvojom okolí

Rezervuj si termín testovania

Nová kategorizácia zúži zoznam liekov, dosah na pacientov to nebude mať

Od začiatku apríla budú mať na Slovensku pacienti k dispozícii 5407 liekov. Ide tak o pokles, keďže v súčasne platnej kategorizácii je zaradených 5456 liekov. Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR ubezpečuje, že tento mierny pokles nebude mať negatívny dosah na zdravotnú starostlivosť o pacientov.

"Počet liekov bez doplatku poistenca sa v porovnaní s predchádzajúcou kategorizáciou mierne zvyšuje z 1704 na 1713, čo predstavuje viac ako 31 percent z celkového počtu liekov," informovala hovorkyňa rezortu zdravotníctva Katarína Zollerová. Počet liekov bez doplatku poistenca alebo s doplatkom poistenca do 1 eura je 2671, čo je 49,4 percenta z celkového počtu kategorizovaných liekov. Od 1 do 2 eur si pacienti priplatia pri 746 liekoch, od 2 do 3,5 eura pri 693 liekoch a s doplatkom od 3,5 do 5 eur bude po novom 347 liekov. Viac ako 5 eur sa bude doplácať pri 950 liekoch.

Do nového zoznamu boli zaradené lieky, ktoré obsahujú nové, doposiaľ v zozname nezaradené liečivá, kombinácie liečiv, prípadne iné inovatívne formy. Ide napríklad o lieky na liečbu diabetes mellitus 2. typu u dospelých, hypertenzie či lieky pre psychiatrických pacientov. V Zozname zdravotníckych pomôcok plne alebo čiastočne uhrádzaných z verejného zdravotného poistenia je podľa novej kategorizácie zaradených 4520 zdravotníckych pomôcok, čo podľa ministerstva predstavuje nárast o takmer 5 percent v porovnaní s predchádzajúcim obdobím. V zozname je viac ako 53 percent zdravotníckych pomôcok bez doplatku pacienta. S doplatkom do 3,49 eura je ďalších takmer 15 percent zdravotníckych pomôcok. "Zo zoznamu si má pacient pri každej skupine zdravotníckych pomôcok možnosť vybrať zdravotnícku pomôcku bez doplatku," ozrejmila Zollerová. Nová kategorizácia dietetických potravín má podľa MZ SR pozitívny dosah na pacientov požívajúcich dietetické potraviny. Počet týchto potravín bez doplatku poistenca sa totiž zvýšil o 4,26 percenta a počet dietetických potravín s percentuálnym doplatkom poistenca nad 75 percent konečnej ceny sa nezmenil v porovnaní s aktuálne platnou kategorizáciou.

Bez doplatku tak bude po novom v zozname dostupných 147 dietetických potravín. Celkovo s doplatkom poistenca do 3,5 eura sú pacientovi dostupné v Zozname dietetických potravín viac ako tri štvrtiny dietetických potravín z celkového počtu 387.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: