Alergici musia rátať s vysokými koncentráciami peľu v ovzduší

Peľová sezóna jelše a liesky prekročí tento týždeň na väčšine územia Slovenska svoje maximum a denné koncentrácie ich peľu budú pomaly klesať. Narastať však budú hladiny peľu drevín zo skupiny cyprusovité - tisovité, ako i peľu brestu, topoľov a vŕb. TASR informovala hovorkyňa banskobystrického Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) Mária Tolnayová.

Pokračovala, že okrem lokálnych poklesov musia alergici počítať počas daždivých dní na celom území SR tiež s vysokými koncentráciami nielen peľu, ale aj spór v ovzduší. K nárastu koncentrácií peľových alergénov v ovzduší na celom našom území prispeli hlavne teplejšie dni v uplynulom týždni.

"K lokálnemu zníženiu denných koncentrácií dochádzalo len počas chladnejších daždivých dní. Peľová sezóna jelše a liesky dosahovala svoje maximá na strednom Slovensku. Najvyššie koncentrácie peľu jelše a liesky v uplynulom týždni zachytila monitorovacia stanica v Banskej Bystrici," uviedla Janka Lafférsová, vedúca oddelenia biológie životného prostredia RÚVZ. Peľ liesky tu dosiahol 16. marca svoje tohoročné maximum, peľ jelše 19. marca. V medziročnom porovnaní sa objavili denné koncentrácie peľu jelše a liesky v ovzduší Banskej Bystrice presahujúce 1000 peľových zŕn na meter kubický vzduchu skôr o desať dní. V teplejších oblastiach, kde je už peľ liesky a jelše na ústupe, narastali hladiny slabších alergénov z čeľade cyprusovité-tisovité. Medzi spórami húb dominovali v ovzduší na celom území SR spóry rodu Cladospórium.

Hovorkyňa informovala, že medzi najčastejšie prejavy alergie patria v súčasnosti Polinózy a podľa štatistických údajov trpí nimi takmer 40 percent Európanov. Pokiaľ ide o vek, hranica výskytu sa v ostatných rokoch posúva do nižších kategórií. Mení sa aj mapa peľového spravodajstva Európy. V dôsledku globalizácie a klimatických zmien sa na naše územie dostávajú pele rastlín, ktoré naši predkovia nepoznali. Vplyv väčšieho množstva nových druhov peľu, ktorý je navyše v dôsledku rozvoja priemyslu agresívnejší než v minulosti, má za následok značný nárast peľových alergií.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: