Na TBC môže do roku 2015 zomrieť osem miliónov ľudí

Organizácia Spojených národov varovala, že na celom svete zomrie nasledujúce štyri roky na tuberkulózu až osem miliónov ľudí, ak nebude pokračovať úspešná celosvetová zdravotnícka stratégia v boji proti chorobe.

OSN počas Svetového dňa boja proti tuberkulóze (24.3.) vydala optimistickú správu o úspešnej liečbe, ktorá za ostatných 15 rokov zachránila životy približne 40 miliónom ľudí. OSN však pripomenula, že v stratégii Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) s názvom Stop TBC, ktorá znížila úmrtnosť na chorobu, treba pokračovať v tých spoločenstvách, kde tuberkulóza zostáva bežnou a rozšírenou hrozbou.

"Tento pokrok môžeme zmariť, ak nebudeme ostražití," uviedol generálny tajomník OSN Pan Ki-mun. "Bez ďalšieho zlepšovania v prevencii tuberkulózy, včasnom diagnostikovaní a liečbe môže odteraz až do roku 2015 zomrieť na chorobu približne osem miliónov ľudí," dodal Pan Ki-mun.
OSN si stanovila rok 2015 za konečný termín pre odstránenie mnohých celosvetových chorôb.

Obzvlášť náchylní na tuberkulózu sú ľudia nakazení HIV. OSN chce zastaviť šírenie HIV/AIDS do roku 2015.

Napriek pokroku v boji proti tuberkulóze až jedna tretina ľudí s TBC nedostáva správnu diagnostiku a liečbu. Podľa odhadov OSN sú na TBC náchylné na celom svete tri milióny ľudí, ktorí sú užívateľmi drog, migrujúcimi robotníkmi a obyvateľmi štvrtí chudoby.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: