Zlatá žila - hemoroidy

Zlatá žila - hemoroidy
Zdroj: bigstockphoto.com

Zlatá žila je často používaný ľudový názov pre hemoroidy. Ide o uzlovité rozšírenia žíl v oblasti análneho (ritného) otvoru. Hemoroidy sú veľmi časté a dajú sa nájsť u 70 percent dospelého obyvateľstva. Výskyt sa zvyšuje vekom a je o niečo častejší u mužov.

V časti prípadov sa na ich vzniku podieľa rodinná dispozícia, spočívajúca vo vrodenej slabosti žilných stien. Podporným faktorom je sedavý spôsob života a zvýšenie vnútrobrušného tlaku, typického pre chronickú zápchu. K ďalším rizikovým faktorom patrí chlad, infekcia, alkohol, psychická záťaž, u žien predchádzajúce tehotenstvá, konzumácia korenených jedál. Rozoznávame vnútorné a vonkajšie hemoroidy. Vonkajšie hemoroidy sú uložené medzi vonkajším zvieračom a kožou. Sú viditeľné v okolí análneho otvoru. Vytvárajú malé mäkké modré uzly. Nie sú bolestivé, pokiaľ sa nezapália. Vnútorné hemoroidy vznikajú na stenách konečníku v podsliznicovom tkanive nad vnútorným zvieračom vo vzdialenosti do 3 centimetrov od análneho otvoru. Ak sú veľké, môžu vystúpiť von z konečníka.

V časti prípadov je priebeh choroby bezpríznakový. Typickými príznakmi sú krvácanie, vysunutie z análneho otvoru, bolesť, často svrbenie alebo pálenie v konečníku.

Prejavy ochorenia

Krvácanie je zvyčajne prvým ale aj najčastejším príznakom hemoroidov. Krv je jasnočervená, chorý ju objaví na toaletnom papieri alebo v záchodovej mise. Neliečené krvácajúce hemoroidy by mohli viesť po určitej dobe k málokrvnosti. Druhým najčastejším príznakom je vysunutie hemoroidálneho uzlíku z análneho otvoru, zvyčajne po tuhšej stolici a úsilnom tlačení. Tretím príznakom je bolesť. Svedčí o trombóze, zápale, zvredovatení alebo iných komplikáciách. Intenzita bolesti je rôzna. Niekedy sa prejavuje len ako napätie, pálenie po stolici, pocit plnosti v konečníku, inokedy je intenzívna a núti chorého vyhľadať lekársku pomoc. Najzávažnejšou komplikáciou je trombóza. Pri tejto komplikácii vidno typický uzlík, podobný čerešni. Trombóza je sprevádzaná výraznou bolesťou.

Kúpele v dubovom čaji

Liečba hemoroidov je závislá od štádia a príznakov ochorenia. Spočíva v režimových opatreniach, lokálnom, ale i v celkovom podávaní liekov, v lokálnom ošetrení chirurgickými alebo nechirurgickými postupmi. Diéta má byť ľahko stráviteľná s vylúčením korenených jedál, alkoholu, čiernej kávy, silného čaju najmä v akútnom štádiu. Treba prijímať dostatočný príjem tekutín a vláknin v strave. V akútnom štádiu príznakov je vhodné dbať na to, aby bola skôr stolica mäkšia. Odporúča sa vymedziť si dostatok času na akt vyprázdňovania stolice a nenechať sa pritom rušiť a rozptyľovať.

Vhodná je rekreačná chôdza, turistika, nevhodná je cyklistika alebo jazda na sedadlových vozidlách (motocykel). Medikamentózna liečba môže byť lokálna, kedy sa hemoroidy ošetrujú priamo aplikáciou mastí alebo čapíkov, priaznivo pôsobia aj sedacie kúpele v čaji z dubovej kôry, alebo celková, kedy sa podávajú tablety zlepšujúce prietok krvi cez hemoroid s protizápalovými a inými na proces hojenia priaznivo pôsobiacimi účinkami.

Mikrochirurgické ošetrenie hemoroidov

V prípade, že lokálna liečba resp. celková liečba tabletami nie je dostatočne účinná a hemoroidálne zhoršenia sa často opakujú, prichádza do úvahy aj tzv. mikrochirurgické ošetrenie hemoroidov rôznymi metódami – je to napríklad elektrokoagulácia, kryoterapia – aplikáciou chladu (tekutý dusík) na hemoroidy, podväzovanie – podviazanie hemoroidálneho uzlíku gumeným prstencom, sklerotizácia – vpichnutím etoxysklerolu do hemoroidu s jeho následným jazvením. Veľmi perspektívnym sa javí ošetrenie hemoroidov laserom. Mikrochirurgické metódy bývajú účinné najmä pri opakovaných krvácaniach z hemoroidov. Vykonávajú sa vo viacerých medicínskych centrách na Slovensku, väčšinou súkromných, za priamu platbu (poisťovňa tieto výkony nehradí). Bývajú však šetrnejším spôsobom liečby ako klasická chirurgická operácia hemoroidov.

Hemoroidy patria svojou lokalizáciou k nepríjemným chorobám. Pacienti len neradi vyhľadávajú lekára a radšej vyčkávajú na postup choroby, keď ich komplikácie donútia navštíviť lekára. Tento postoj je chybný, nakoľko ich vystavuje riziku prítomnosti inej, nepoznanej a oveľa závažnejšej choroby než sú hemoroidy. Preto najmä nález krvi v stolici má byť vždy dôvodom k návšteve lekára.

Autor článku: MUDr. Peter Hegyi

Dátum zverejnenia: