Bývalé vedenie VšZP je podozrivé, že skresľovalo účtovnú evidenciu

Bývalé vedenie Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP) je podozrivé, že skresľovalo účtovnú evidenciu, vďaka čomu vylepšilo hospodársky výsledok poisťovne v rokoch 2007, 2008 a 2009 o viac ako 50 miliónov eur. Súčasné vedenie na čele s generálnym riaditeľom Marianom Faktorom je rozhodnuté podať trestné oznámenie na neznámeho páchateľa. Poisťovňa dnes požiadala právnikov, aby podnikli príslušné kroky.

"Kontrolou účtovných uzávierok za roky 2007 až 2009 sa zistili nereálne účtované opravné položky z roku 2007," skonštatoval minister zdravotníctva Ivan Uhliarik. Poisťovňa tak podľa jeho slov viedla nafúknuté nereálne účtovníctvo.

Podľa ministra toto účtovanie ešte v roku 2009 spochybnil aj sám audítor. VšZP posunula termín ročnej závierky za rok 2010 na 30. júna 2011, aby tak mala čas na dôkladnú analýzu spomínaného obdobia. V súčasnosti je poisťovňa platobne schopná. Podľa Faktora však iniciovala podnet na legislatívnu zmenu ohľadne posudzovania platobnej schopnosti.

Novému vedeniu VšZP sa podľa Faktora vďaka prijatým opatreniam podarilo dosiahnuť v prvých mesiacoch tohto roka vyrovnané hospodárenie, čo potvrdil aj Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Súčasné vedenie prevzalo poisťovňu v čase, keď tvorila mesačne stratu približne 7 miliónov eur.

Strata VšZP sa ku koncu roka 2010 vyšplhala na 69,66 milióna eur. Starý dlh chce nové vedenie postupne znižovať predajom pohľadávok a majetku, teda nie na úkor poistencov ani poskytovateľov zdravotnej starostlivosti.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: