Marihuana poškodzuje intelektuálne schopnosti chorých

Marihuana poškodzuje intelektuálne schopnosti chorých
Zdroj: bigstockphoto.com

Nad akoukoľvek úľavou od bolesti, ktorú môže priniesť užívanie marihuany pacientom, trpiacim na roztrúsenú sklerózu, zrejme prevažujú záporné účinky tejto drogy na ich myslenie.

V časopise Neurology to oznámil štvorčlenný tím, ktorý viedol Anthony Feinstein z Torontskej univerzity (Kanada). Prvou autorkou článku bola jeho študentka Kimia Honarmandová. Ich výskum nadviazal na správy o miernej prospešnosti marihuany pri liečbe bolesti, nefunkčnosti močového mechúra a výskytu kŕčov pri roztrúsenej skleróze (autoimunitné ochorenie, postihujúce mozog a miechu). Zamerali sa na dve skupiny po 25 ľuďoch vo veku 18 až 65 rokov, všetko pacientov, trpiacich na roztrúsenú sklerózu. Členovia prvej pravidelne užívali marihuanu, členovia druhej už dlhé roky nie. Priemerná doba užívania marihuany bola 26 rokov, z toho takmer tri štvrtiny na dennej báze, zvyšok na týždňovej až dvojtýždňovej. Vedci vyvážili zloženie skupín vekovo, rodovo, vzdelanostne, podľa IQ pred zistením roztrúsenej sklerózy, úrovne postihnutia a dĺžky ochorenia.

Ukázalo sa, že užívatelia marihuany mali výrazne horšiu úroveň pozornosti, rýchlosti myslenia, výkonných funkcií a vnímania priestorových vzťahov medzi predmetmi. Informácie spracovávali o tretinu pomalšie ako tí, čo marihuanu neužívali. V prípade užívateľov bolo celkove dvojnásobne pravdepodobnejšie, že ich vedci klasifikovali ako ľudí s narušenými poznávacími schopnosťami – tu je kritériom narušenie dvoch či viacerých kľúčových zreteľov intelektuálneho fungovania. „Keďže tak či onak platí, že približne 40 až 60 percent pacientov s roztrúsenou sklerózou má od začiatku poznávacie problémy, hocaký liek, ktorý ešte zvýši toto zaťaženie, vyvoláva znepokojenie.

Tento výskum poskytuje empirické dôkazy, že dlhodobé užívanie vdychovanej alebo konzumovanej marihuany pacientmi, trpiacimi na roztrúsenú sklerózu, súvisí s horšou poznávacou výkonnosťou a že tieto účinky treba zvažovať voči akémukoľvek možnému prínosu užitia marihuany na medicínske účely,“ uzavrel Anthony Feinstein.

Zdroj: Komuniké American Academy of Neurology z 28.3.2011

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: