korona.zzz.sk

Antigénové a PCR testy v tvojom okolí

Rezervuj si termín testovania

Sanofi-aventis a SZO podpísali dohodu o boji proti tropickým ochoreniam

Spoločnosť sanofi-aventis oznámila, že podpísala novú dohodu o darovaní 25 miliónov dolárov Svetovej zdravotníckej organizácii (SZO), čím predlžuje toto už desaťročné partnerstvo na ďalších päť rokov. Cieľom ich spoločného úsilia je dostať pod kontrolu zanedbávané tropické ochorenia, vrátane potenciálne fatálnej humánnej africkej trypanosomózy, ktorá je známa aj ako spavá choroba. Dohodu v centrále SZO v Ženeve podpísali Christopher A. Viehbacher, sanofi-aventis CEO, a Dr. Margaret Chanová, generálna riaditeľka SZO.

Táto spolupráca medzi spoločnosťou sanofi-aventis a SZO začala v roku 2001 a jej cieľom je bojovať proti zanedbávaným tropickým ochoreniam, ako sú spavá choroba, leišmanióza, vredy Buruli, Chagasova choroba. Celková výška príspevku sanofi-aventis vrátane dnešného daru v hodnote 25 miliónov dolárov predstavuje sumu 75 miliónov dolárov. Tento nový dar zahŕňa lieky, ako aj financovanie odborných školení, kampaní na zvyšovanie povedomia o týchto chorobách, logistiky a infraštruktúry, pričom ambíciou je eliminovať spavú chorobu a bojovať s ďalším zanedbávanými tropickými chorobami.

„Tento tretí päťročný záväzok spoločnosti sanofi-aventis prichádza v čase, keď vyhliadky na kontrolu týchto ťažkých a obávaných chorôb nikdy neboli lepšie," povedala Dr. Margaret Chanová, generálna riaditeľka SZO. "V roku 2009 počet nahlásených prípadov spavej choroby klesol pod 10 000. Po prvýkrát sme v štádiu smerujúcom k eliminácii tohto ochorenia, čo je cieľ, ktorý bol pred desiatimi rokmi nemysliteľný."

„Toto úspešné partnerstvo poskytlo priamo tam, kde to bolo potrebné, špecializované tímy s prostriedkami na liečenie týchto zanedbávaných ochorení," uviedol Christopher A. Viehbacher, sanofi-aventis CEO. "Pri obnovení nášho partnerstva so SZO sa tešíme na výsledky, ktoré môže spoločne dosiahnuť pri eliminovaní spavej choroby na africkom kontinente. Sme odhodlaní naplniť túto ambíciu a zároveň sa zaväzujeme spolupracovať so všetkými našimi partnermi pri ochrane zdravia pacientov a na posilňovaní ich nádeje".

Od začiatku tohto partnerstva v roku 2001 bolo na spavú chorobu, ktorá má fatálne následky, ak sa zanedbá, liečených viac ako 150 000 pacientov. Ich počet odvtedy poklesol o viac ako 60 %. Počet hlásených nových prípadov tejto choroby klesol z 30 000 v roku 2001 na menej ako 10 000 v roku 2009.

O zanedbávaných tropických ochoreniach: Humánna africká trypanosomiáza (alebo spavá choroba) je parazitické ochorenie prenášané poštípaním infikovaným hmyzom rodu Glossina, ktorý je bežne známy ako mucha tse-tse. Choroba postihuje najmä chudobné populácie žijúce v odľahlých vidieckych oblastiach Afriky. Ak sa humánna africká trypanosomiáza nelieči, zvyčajne končí smrťou.

Leišmanióza je choroba, ktorú spôsobujú jednobunkové parazity a prenáša sa poštípaním infikovanými piesočnými muchami. Existuje v dvoch formách – ako viscerálna forma postihujúca najmä pečeň a slezinu a ako kutánna forma postihujúca kožu. Odhaduje sa, že ročne sa vyskytne 1,6 milióna nových prípadov.

Vredy Buruli sú chronické nekrotizujúce kožné ochorenie, ktoré spôsobuje infekcia s Mycobacterium ulcerans. Sú nahlasované z viac ako 33 krajín, ktoré sú situované najmä v subsaharskej oblasti Afriky. Skorá diagnostika a liečba antibiotikami môže predísť vytvoreniu rozsiahlych vredov, ktorých hojenie vyžaduje dlhý čas a môže vyžadovať hospitalizáciu.

Chagasovu chorobu spôsobuje jednobunkový parazit Trypanosoma cruzi a postihuje približne 10 miliónov ľudí na celom svete, najmä v Latinskej Amerike. V chronickej fáze sa u 30 % pacientov vyvinú srdcové poruchy.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: