Chorvátsko: Pri nepotrebnom vyšetrení zbytočne ožiarili údajne 8500 pacientov

Chorvátsky minister zdravotníctva Darko Milinovič nariadil vyšetrenie rysujúceho sa škandálu okolo zbytočného ožiarenia 8500 pacientov pri vyšetrení metódou PET-CT, využívanej pri diagnostike nádorových ochorení. Súčasne dnes oznámil, že podá demisiu, ak sa takéto informácie potvrdia.

Štátna zdravotná poisťovňa HZZO zaplatila za drahé vyšetrenia súkromnej klinike milióny kún. Chorvátske médiá informujú, že protikorupčná inštitúcia USKOK vyšetruje v tejto súvislosti aj úlohu 40 lekárov, ktorí svojich pacientov poslali na toto finančne náročné vyšetrenie. Poliklinika Medikol, ktorá všetky obvinenia odmieta, ponúka toto vyšetrenie tri a pol roka v niektorých chorvátskych nemocniciach ako jediný subjekt; do systému HZZO sa dostala iba päť dní pred parlamentnými voľbami v roku 2007.

Niekdajší šéf rezortu zdravotníctva Neven Ljubičič pri tom predtým zamietol dve žiadosti nesúkromnej nemocnice v Záhrebe na kúpu príslušného prístroja. PET-CT je diagnostická zobrazovacia metóda, ktorá spája vyšetrenie počítačovým tomografom (CT) a pozitrónovú emisnú tomografiu (PET). Odborník dostáva na základe nej podrobnú informáciu o anatomickej stavbe pacienta i o metabolickej aktivite jeho tkanív.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: