Raňajková polievka pho

Raňajková polievka pho
Zdroj: Vydavateľstvo MOTÝĽ
Tento recept je obmenou tradičných raňajok na juhu Vietnamu. Prenikavosť slanej a mierne pikantnej chuti na raňajky (v porovnaní so sladkosťou a chladom, na ktoré sme zvyknutí pri studených cereáliách) počas vlhkej sezóny naštartuje tráviaci oheň, ktorý má vtedy tendenciu slabnúť. Polievka pho sa na juhu Vietnamu pripravuje zo sladkého vývaru. Ochutená je čerstvými bylinkami, ktoré sú chladivé, presne v súlade s princípmi ajurvédy. V chladnejších severných oblastiach obsahuje aj hrejivé prísady – ocot a čili. Táto verzia je v porovnaní s tým, čo by ste našli v jej domovine, omnoho jemnejšia. Na sile jej však pridáva čerstvý zázvor.
 
Čo potrebujeme (2 porcie):
4 šálky vody
1 stredne veľká mrkva
1 ks čínskej kapusty typu bok choy alebo 1 hlávka čínskej kapusty baby bok choy
1 biela reďkev, aspoň 15 cm dlhá
2 ČL čerstvého strúhaného zázvoru
čierne korenie podľa chuti
1 PL omáčky tamari
1 malá limetka, šťavnaté mesiačiky limetky na ozdobu
 
Voliteľné prísady:
1 veľká hrsť rezancov z cukety alebo ryžových rezancov; 1 šálku vody môžete nahradiť 1 šálkou kokosového mlieka
 
Vo veľkom hrnci uveďte vodu do varu. Zeleninu nakrájajte nahrubo a vložte ju do hrnca. Pridajte čerstvý strúhaný zázvor a čierne korenie podľa chuti. Prikryté povarte asi 5 minút. Ak používate cuketové alebo ryžové rezance, pridajte ich počas poslednej minúty varenia a znova zakryte. Povarte, až kým zelenina a rezance nebudú uvarené al dente , čiže polotvrdé. Odstavte a pridajte šťavu z limetky a omáčku tamari .  

Podávajte v 2 širokých miskách na rezance. Ozdobte mesiačikmi čerstvej limetky.

Tento recept sme čerpali z knihy AJURVÉDA NA KAŽDÝ DEŇ , ktorá obsahuje viac ako 100 receptov jedn oduchých a zdravých jedál
Sezónny sprievodca zdravým jedlom a životosprávou
 
Túžite po lahodnom sezónnom jedle, ktoré vaše telo udrží v rovnováhe? Máte problémy so žalúdkom a radi by ste si ho liečili prostredníctvom tradičnej ajurvédskej múdrosti? V takom prípade je pre vás táto kniha s viac než sto jednoduchými receptami ako stvorená. Inšpirujte sa a pustite sa do varenia!
V tradičnej indickej medicíne je kľúčom k zdraviu dobré trávenie. Základom je jesť vždy len prírodné, doma pripravené jedlá, ktoré sú v súlade s konštitúciou človeka podľa ajurvédy a zároveň v harmónii so zmenami okolitého prostredia. Len tak môže byť telo v rovnováhe. Tradičné ajurvédske postupy sú zároveň veľmi príjemným doplnkom západnej medicíny, pretože dokážu prinavrátiť rovnováhu organizmu ešte pre prepuknutím choroby.

Ak vám záleží na zdraví, táto kniha je tu práve pre vás:
•     Zaujíma vás, ako v priebehu jednotlivých ročných období zmeny počasia ovplyvňujú vaše telo a chuť do jedla?
•     Radi by ste zistili, ako môžete prispôsobiť svoj jedálny lístok nielen každému ročnému obdobiu, ale aj tomu, aký ste ajurvédsky typ?
•     Túžite sa naučiť variť chutné, pestré a výživné jedlá, ušité na mieru v súlade s ajurvédskou múdrosťou?
•     Chcete získať praktické odporúčania v oblasti životného štýlu, starostlivosti o telo, plánovania jedál a tipov pre zdravie?

V takom prípade určite siahnite po knihe Ajurvéda na každý deň , ktorá vám prináša odpovede na všetky tieto otázky.
 
Kate O’Donnellová je učiteľkou aštanga jogy, certifikovanou ajurvédskou poradkyňou a odborníčkou na ajurvédsku jogu. Učí na škole ajurvédy Kripalu School of Ayurveda . Taktiež vedie školenia ajurvédy a zdravia v rámci programu Ayurvedic Health Education . Žije v Bostone.

Zdroj: Vydavateľstvo MOTÝĽ

Dátum zverejnenia: