korona.zzz.sk

Antigénové a PCR testy v tvojom okolí

Rezervuj si termín testovania

Najlepšie na šedivé vlasy? Vyskúšajte Alpecin alebo Reparex

Najlepšie na šedivé vlasy? Vyskúšajte Alpecin alebo Reparex
Zdroj: shutterstock
Šedivenie, ktoré sa stáva súčasťou ľudského bytia okolo tridsiateho roku života, patrí medzi javy podmienené hlavne geneticky. Ako postupne starneme, začína prirodzene klesať tvorba elastínu, čoho dôsledkom je znížená hydratácia aj výživa vlasu. Ženám zasa s pribúdajúcim vekom výrazne klesá hladina vápnika . A áno, aj ten hrá dôležitú úlohu pri stavbe vlasu.

Šedivenie vlasov môže urýchliť navyše aj zlá starostlivosť alebo prekonávané zdravotné ťažkosti, akými sú napríklad celiakia , endokrinná nerovnováha, zápalové procesy, perniciózna anémia (chudokrvnosť v dôsledku nedostatku vitamínu B12), hormonálne poruchy (Hashimotova choroba - autoimunitné ochorenie spojené so zníženou funkciou štítnej žľazy; Gravesova choroba - autoimunitné ochorenie spojené so zvýšenou funkciou štítnej žľazy, zníženie funkcie adrenálnych žliaz. Pokiaľ užívate lieky ako metotrexát, lítium alebo antimalariká, aj tieto spôsobujú nežiaduce zmeny farby vlasov.

Údajne až jedna pätina populácie vo veku päťdesiat rokov má polovicu vlasov šedivých. Nie je to však všeobecné pravidlo: u niektorých sa prvé šediny objavia už v tridsiatke, u niekotrých až vo veku 50 rokov. Stáva sa aj to, že začínajúce šedivenie vlasov spontánne ustúpi, ale to sú skutočne len raritné výnimky. Častejšie sa stáva, že šedivenie prichádza už pred dvadsiatym rokom života. Tento fenomén lekári označujú ako predčasné šedivenie.
Vlasy šedivejú v dôsledku nahromadenia peroxidu vodíka vo vlasových folikuloch. Výsledkom tohto nahromadenia peroxidu vodíka je oxidačný stres. Melanín sa rozkladá, čo sa prejavuje ako šedivenie. Proces šedivenia urýchľuje aj nesprávny životný štýl, nevyvážená strava, nízky príjem vitamínov, fajčenie (predčasné šedivenie je štyrikrát častejšie u mladých fajčiarov ako u nefajčiarov), stres, nedostatok odpočinku či pobytu na čerstvom vzduchu. Zdrojom oxidačného stresu je aj ultrafialové žiarenie a smog.
 

Ako predísť šediveniu vlasov?


Aj keď genetická predispozícia je veľmi ťažko prekonateľným faktorom, predsa existujú spôsoby ako možno oxidačný stres vlasov oddialiť, pozastaviť. Najdôležitejšie je dbať na dostatočný príjem stravy bohatej na antioxidanty a katalázu (enzým odbúravajúci peroxid vodíka; zdroj: rastlinná strava – napr. strukoviny, zemiaky, surová mrkva) a nezabúdať v tejto súvislosti ani na pitný režim.

V rámci prevencie sa tiež odporúča nezaťažovať vlasy nadmerným používaním kozmetiky (laky, gély, tužidlá, farby...).  K predchádzaniu šediveniu vlasov má čo povedať aj ľudové liečiteľstvo a recepty starých materí.

Z nich je najznámejšie používanie šťavy z cibule aplikovanej priamo k vlasovým korienkom. Cibuľa je bohatá na katalázu, a vzhľadom na to, že ju vtierame priamo do pokožky na hlave, účinky katalázy sú vyššie, pretože sa vo folikuloch dosiahne vyššia koncentrácia katalázy. Od použitia tejto ľudovej metódy však výrazne odrádza cibuľový zápach. Šediveniu vlasov možno predchádzať aj zdravým životným štýlom, odbúravaním stresu a vyhýbaniu sa miestam so zvýšeným výskytom rizikových faktorov (fyzikálnych aj chemických).
 

Vyskúšajte Alpecin alebo Reparex!


Ak sa chcete vyhnúť farbeniu vlasov, neváhajte použiť prípravky REPAREX a ALPECIN . REPAREX existuje vo verzii pre mužov i pre ženy. Ohlasy na tieto prípravky sú rôzne: väčšinou si ich zákazníci nevedia vynachváliť, ale niektoré recenzie zákazníkov sú plné sťažností na zmenenú (najčastejšie červenú) farbu vlasov. Tá však vzniká v dôsledku nesprávnej aplikácie.

Oba prípravky redukujú oxidovaný melanín vo vlasoch reduktázou, a tým sa obnovuje pôvodná farba vlasu. Je to výhoda v porovnaní s použitím farby na vlasy, kedy je ťažké docieliť pôvodný odtieň. Efekt by mal byť viditeľný po asi dvoch týždňoch každodenného používania.


Nevýhodou Reparexu aj Alpecinu  je skutočnosť, že sa musia nevyhnutne používať pravidelne. Ak by ste si dali od užívania pauzu, melanín sa vráti do pôvodného nežiaduceho stavu. Zlatá rada: najskôr používajte každý deň a po obnovení pôvodnej farby si už vystačíte s aplikáciou jeden až dvakrát týždenne.
Problémom môže byť aj pomerne zdĺhavá aplikácia, pretože prípravok sa musí nanášať rovnomerne, aby pokryl všetky vlasy a po celej dĺžke, ale nesmie ho na jednom mieste zostať veľa, pretože veľké množstvo prípravku na jednom mieste môže viesť k vzniku spomínaného červeného zafarbenia.

REPAREX má konzistenciu obyčajnej vlasovej vodičky. Často je nesprávne považovaný za nedôveryhodný výrobok, pretože ide o číru nevýraznú tekutinu. Dokázateľné sú však tieto jeho skvelé vlastnosti a prednosti:

·       je schopný účinne obnoviť prirodzenú farbu vlasov

·       farba vlasov je obnovená zvnútra, preto sú všetky vlasy zafarbené rovnako

·       cena produktu REPAREX pre mužov (od 10,00€ do 16,50€/125ml)je priamoúmerná jeho výnimočnej pozoruhodnej kvalite

·       je ľahko dostupný v lekárni (nie je viazaný na lekársky predpis), príp. v internetových obchodoch – napr. REPAREX SHOP, Prezdravie.sk, MojaLekáreň.sk, Dr.Max a i.
jedna fľaša REPAREXU vydrží takmer dva mesiace

Pozornosť si zaslúži aj prípravok ALPECIN Tuning Shampoo 200 ml (cena: od 8,00€). Ide o tónovací kofeínový šampón pre mužov na prvé šedivé vlasy a proti vypadávaniu vlasov. ALPECIN Tuning Shampoo oživí a vytónuje prirodzenú farbu vlasov a tlmí nápadnosť prvých šedín. Zabraňuje dedične podmienečnému vypadávaniu vlasov, kofeín blokuje vznik DHT (dihydrotestosterón – hormón, ktorý je často príčinou zmršťovania vlasových folikulov v pokožke hlavy) a tým predlžuje rastovú fázu vlasov. Výsledky sú badateľné už po štyroch týždňoch používania. Prípravok sa nesmie aplikovať na blond a svetlé blond vlasy!

Iné možnosti boja proti šedivým vlasom

 

Kapsule na prevenciu šedín - V USA už sú na trhu kapsule na prevenciu vzniku šedín s obsahom vitamínov, minerálov a enzýmom kataláza (Go away grey, Get away grey, Grey defence). Prvé výsledky by mali byť viditeľné po 4 – 8 týždňoch, vychádzajú asi 30 dolárov na mesiac a výrobcovia ich na dosiahnutie požadovaného účinku odporúčajú užívať natrvalo. Spoľahlivosť týchto kapsúl je pochybná, rovnako aj ich účinnosť.

Napriek tomu, že na európskom trhu zatiaľ žiadne zázračné tabletky proti šedinám nie sú, štúdie vedcov z Zürichu z roku 2009 jednoznačne dokazujú, že podávanie aminokyseliny l-cysteín, vitamínu B6 a vitamínu E, zmierňuje dôsledky vystavenia vlasov oxidatívnemu stresu. V kombinácii s vitamínom E sa potvrdilo znížené riziko vzniku plešiny o 41,8%.

Korektor odrastených vlasov a šedín - Najznámejšie z tejto kategórie prípravkov sú produkty značky TouchBack HairMarker. Keď si na vlasy nanesiete tento korektor, splynie so stálou prirodzenou farbou vlasov. Preto sú korektory v súčasnosti uprednostňované pred vlasovými špirálami, farbiacimi púdrami, ceruzkami a gélmi, ktoré dávajú vlasom matný vzhľad. Po použití tohto produktu bude Vaša farba vlasov dokonalá, pretože TouchBack je skutočná farba.


Zdroj: internet

Dátum zverejnenia: