Ste muž po 40ke? Predčasná ejakulácia aj vaša erekcia ukážu spoľahlivo, aké je vaše zdravie

Ste muž po 40ke? Predčasná ejakulácia aj vaša erekcia ukážu spoľahlivo, aké je vaše zdravie
Štatistiky uvádzajú, že až polovica mužov v strednom veku má nejaký sexuálny problém. Najčastejšie ide o problémy s erekciou alebo ejakuláciou.

Muži v strednom veku sa čoraz viac stretávajú s problémami zdravotného charakteru. Týka sa to aj tých z vás, ktorí napríklad nefajčia alebo sa snažia aj športovať. Bohužiaľ, v dnešnej dobe je veľmi ťažké úplne odolať negatívnym vplyvom, ktoré sú za najčastejšími civilizačnými ochoreniami. Zaujímavosťou je, že jedným z prvých indikátorov toho, že niečo nie je v poriadku, sú problémy v sexuálnej oblasti.
 

Slabá erekcia

 
Viac ako 150 miliónov mužov vo svete má problém s erekciou. Tento údaj uvádza výskumná štúdia robená v americkom Massachusetts na vzorke mužov od 40 do 69 rokov. Štatisticky tak každý druhý muž v tomto veku trpí nejakou formou erektilnej dysfunkcie, pričom väčšina z nich je našťastie len ľahká alebo stredná.

Nie je to však žiaden dôvod na optimizmus, pretože 50 % je príliš veľa aj pri menej závažných problémoch. Na Slovensku by tak tieto problémy malo mať okolo pol milióna mužov. Nie každý sa nimi ale naozaj vážne zaoberá a to, koľko mužov v strednom veku zavíta k lekárovi, by sa asi dalo spočítať na prstoch jednej ruky. Obrazne povedané.

Za problémami s erekciou treba hľadať niekoľko typov príčin. Najčastejšie to sú:
 • ochorenia kardiovaskulárneho systému, napríklad vysoký krvný tlak
 • poškodenia nervového systému alebo začínajúce ochorenie periférnych nervov
 • metabolické a hormonálne problémy
 • civilizačné ochorenia, napríklad vysoký cholesterol, cukrovka, obezita
 • zlý životný štýl, najmä nedostatok pohybu, nezdravé stravovanie, fajčenie, alkohol
 • nadmerné užívanie niektorých druhov liekov, napríklad na liečbu vysokého krvného tlaku, na cholesterol, na podporu vylučovania
 • stres, depresie, úzkosť

Z uvedeného zoznamu je viac než isté, že ak máte erektilnú dysfunkciu, ide síce o problém, ale ide len o odraz zdravotného stavu. Dobrou správou však je, že oboje sa dá už riešiť. Väčšina mužov dokonca nemusí ani ísť za lekárom, pretože riešenie spočíva najmä v jednoduchých zmenách životosprávy a životného štýlu.

Samozrejme, podpora erekcie je tiež nevyhnutná. Dnes už existuje množstvo tabletiek, ktoré získate bez predpisu a to preto, že nie sú vyrábané z umelo vytvorených účinných látok, ale majú 100 % prírodné zloženie. Čoraz viac mužov má veľmi dobré skúsenosti napríklad s novinkou na našom trhu z Veľkej Británie - tabletkou na podporu erekcie eJoy®. Podobných prípravkov by ste však našli určite aj viac.

Predčasná ejakulácia


Predčasné vyvrcholenie trápi zhruba každého desiateho muža. Je to teda oveľa menej prípadov, ako v prípade problémov s erekciou. V niektorých prípadoch môže ísť o pomerne prirodzený a len prechodný stav - napríklad v prípade nedostatku sexuálnych skúseností, alebo pri dlhodobejšej sexuálnej abstinencii.

TIP: Našiel som zaujímavý obsah k liečbe predčasnej ejakulácii – odporúčam prečítať.

Technicky sa ako predčasná ejakulácia označuje stav, kedy dochádza k vyvrcholeniu do 1 minúty od začiatku sexuálneho dráždenia. Nie je však nutné sa držať exaktného časového úseku, pretože u niekoho to môžu byť napríklad aj 2 alebo 3 minúty. Ak ide o dlhodobý problém, je treba začať pátrať po príčinách.

Najčastejšie je za predčasnou ejakuláciou napríklad anatomicky krátka uzdička na penise, prípadne nejaký zápal v močových cestách alebo zvýšená citlivosť nervového systému. V týchto prípadoch je nutné lekárske vyšetrenie a adekvátna odborná liečba. Ak sa nejedná ani o jednu z týchto príčin, má problém zrejme najčastejšie psychický pôvod. Opäť môže ísť napríklad o zlú životosprávu alebo nesprávny životný štýl.

V takomto prípade sa dá skúsiť niekoľko osvedčených „domácich receptov“:
 • otupenie zmyslov napríklad alkoholom, ale len v menšej dávke
 • použitie dvoch kondómov namiesto jedného, prípadne použitie hrubšieho kondómu
 • skúsiť anestetický krém alebo gél, ktorý zmierni sexuálne pocity v penise
 • vyskúšať cvičenie, napríklad Master-Johnsonovu metódu alebo obdobnú techniku, ktorá sa bude snažiť „naučiť“ muža oddialiť vyvrcholenie
Ak nezaberá ani jedna z možností, je možné skúsiť ešte lieky. Tabletky bez predpisu, ktoré by pomohli s predčasnou ejakuláciou, nie sú na trhu príliš zastúpené. V prípade liekov na predpis sa používajú najmä antidepresíva a tabletky tlmiace prenos nervových vzruchov od periférnych nervov až do mozgu.

Chce to komplexnejšie riešenie


Ak máte vyššie uvedené problémy, napríklad aj v ľahšej forme, mali by ste skúsiť aj komplexnejšie riešenie. Tabletky na podporu erekcie alebo na oddialenie ejakulácie síce môžu priniesť aspoň chvíľkovo rýchly účinok, ale nejde o riešenie na celý život. Tým je jedine odstránenie tých príčin, ktoré daný stav spôsobujú.

Súčasťou riešenie musí byť niekedy aj návšteva odborného lekára, napríklad kardiológa alebo urológa. Prv, ako niekoho takého navštívite, dovoľte pripomenúť niekoľko zásad zdravej životosprávy, ktoré by mali byť základom každej zmeny:
 1. Vylúčiť zo svojho života všetky zlozvyky, počnúc fajčením a končiac nadmernou konzumáciou alkoholických nápojov (je jedno, či pravidelne alebo občasne, alkohol skrátka musí preč).
 2. Prestať jesť nezdravé potraviny a nápoje, kam počítame polotovary, jedlá pripravované vyprážaním, mastné a ťažké jedlá, ale napríklad aj červené mäso, sladkosti, presolené jedlá, údeniny, plnotučné mliečne výrobky, stužené tuky, samozrejme jedlá s vysokým obsahom umelých konzervantov a „Éčok“ a napríklad aj kávu
 3. Začať sa viac hýbať, pričom pravidelnou chôdzou to musí len začať a postupne si treba nájsť aktívnejší pohyb, napríklad beh či plávanie (bicyklovanie neodporúčame, nakoľko sa pri ňom viac zaťažuje chrbtica a u mužov trpia pri dlhom bicyklovaní aj semenníky)
 4. Obmedziť vplyv stresu na organizmus, napríklad zvoľnením v práci, lepším plánovaním času, obmedzením „naháňania sa“ a ponáhľania sa a podobnými režimovými opatreniami s cieľom odstrániť faktory spôsobujúce nepokoj, úzkosť, depresiu, stres a mentálnu nepohodu
 5. Prejsť na zdravé potraviny a nápoje, kam nepochybne rátame ovocie, zeleninu, niektoré druhy strukovín, prírodnejšie alternatívy oleja, chudšie mäso a čistú vodu, prípadne vodu s citrónom alebo melónom
 

Tip na potravinu 21. storočia: poznáte chlorella?


Súčasťou zdravého života je aj zdravé stravovanie. Vyššie spomínané zásady zdravej životosprávy vám síce pomôžu, ale čo tak trocha dopingu? Ovocie a zelenina sú nepochybne zdravé potraviny, ktoré obsahujú minerály, vitamíny a iné prvky potrebné napríklad v boji proti vysokému krvnému tlaku, cholesterolu alebo cukrovke.

Niekedy to ale nemusí stačiť a telo potrebuje „nakopnúť“. Takýmto nakopnutím môže byť chlorella - zelená riasa (v odkaze je zaujímavý článok), ktorej „predkovia“ tu prebývajú už viac ako 1,5 miliardy rokov. Táto riasa bola detailnejšie preskúmaná až na konci 19. storočia a svoje pomenovanie dostala vďaka tomu, že obsahuje naozaj obrovské množstvo zeleného farbiva chlorofyl.

Prečo vám vlastne túto riasu spomíname? Pretože ide doslova o „zelenú super potravinu“. Medzi jej najdôležitejšie účinky patria:
 • významné zlepšenie imunity stimuláciou vzniku nových imunitných buniek
 • podpora trávenia vďaka probiotickým účinkom
 • vylučovanie toxických látok z tela
 • preventívne účinky proti vzniku nádorových buniek vďaka podpore bunkového rastu zdravých buniek
 • optimalizácia krvného tlaku
 • regulácia cholesterolu v krvi
 • regulácia hladiny cukru v krvi
 • podpora regenerácie organizmu a spánku
 • optimalizácia činnosti tráviacej a vylučovacej sústavy, čo môže pomôcť napríklad aj pri chudnutí (tento účinok ale berte len ako doplnkový, nechceme vôbec propagovať chlorellu na chudnutie!)
Tým, že chlorella obsahuje viac ako 20 vitamínov, minerály, aminokyseliny a niektoré iné dôležité látky, je doslova „zdravou bombou“. Samozrejme, sama od seba vám nemôže zmeniť život za jeden deň, ale v kombinácii so zmenou životosprávy a zmenou životného štýlu, môže urýchliť zlepšenie vášho zdravotného stavu. Výsledky tak budú viditeľnejšie a celý proces ešte efektívnejší.

A v neposlednom rade, keďže sme vlastne začali témou sexuálnych problémov: chlorella urýchľuje produkciu mužských aj ženských pohlavných buniek a spolu s vyššie spomínanými tabletkami na podporu erekcie alebo proti predčasnej ejakulácii môže významne zlepšiť aj váš sexuálny život :-) Nezabudnite však na to najdôležitejšie - zmena musí byť komplexná a začať s ňou môžete len vy!

Dátum zverejnenia: