Chrípka, jej príznaky, prevencia a zvyšovanie imunity

Chrípka, jej príznaky, prevencia a zvyšovanie imunity

Chrípková sezóna beží v plnom prúde. Ten kto tento rok ešte chrípku nemal, mal by sa mať na pozore. Jej inkubačná doba je krátka, prejavy chrípky sú prevažne systémové, liečba symptomatická a dĺžka trvania nebýva dlhšia ako týždeň. Ale aj počas toho krátkeho obdobia vie dobre vytrápiť.

Chrípka, inak nazývaná aj influenza, je vysoko nákazlivé ochorenie. Vyvoláva ho RNA vírus. Jeho odborný názov je Myxovirus influenzae. Poznáme typ A, B a C, pričom najčastejšie sa vyskytuje práve typ A a B.

Čo robí chrípku efektívnou?

V krátkosti je dobré spomenúť, že chrípka má výbornú schopnosť mutácie. Tá jej zabezpečuje každoročnú úspešnosť. Mutácia chrípkového vírusu typu A je známa najmä z veľkých celosvetových pandémií (čo je stav epidémie rozšírenej na veľkom území, často aj medzi kontinentmi).

Dochádza ku kombinácii medzi vírusmi od živočíchov a ľudí. Pamätáme si na prípady rozšírenia prasacej a vtáčej chrípky. Tieto nové kombinácie sú veľmi nebezpečné. K mutáciám dochádza v ráde niekoľkých rokov a najviac sa šíri vo veľkých mestách.

K mutácii vírusu typu B dochádza v kratších intervaloch. Vyskytuje sa častejšie, ale nevyvoláva také rozsiahle epidémie, teda pandémie, ako typ A. Pre tento typ je význačná hlavne sezónnosť.

Najčastejšie sa šíri v kolektívoch a to hlavne v detských. Hlavným obdobím pre chrípku tohoto typu je zima a začiatok jari. Práve v mesiacoch január a február je jej výskyt najvyšší.

Prečo sezónny výskyt?

Pýtate sa prečo? Tvrdení je viac. Jedno z nich je aj to, že vírusu sa lepšie darí pri teplotách nižších ako 5 stupňov a pri nižšej vlhkosti vzduchu. Vírus sa lepšie množí na vysušenej a oslabenej sliznici dýchacích ciest.

Druhé tvrdenie sa opiera o to, že ľudia sa v chladnom období viac zdržiavajú vnútri a vo väčších skupinkách. Čo je dobré pre prenos ochorenia. A prospieva mu aj turizmus, ktorému tieto mesiace taktiež prajú.

Iné tvrdenie je založené na nižšej hladine vitamínov. Práve v zimnom období je ich prísun do organizmu nižší. A čo je závažnejšie, tak telo si netvorí dostatočnú hladinu vitamínu D.

Vitamín D si telo tvorí vďaka slnku. Toho je v zime menej a viac sa zdržiavame vo vnútri. Práve aj vitamín D je vo veľkej miere významný pre imunitu.

K nákaze stačí málo

Ďalšou výhodou chrípky je, že k nakazeniu človeka jej postačuje iba pár desiatok častíc. A hádajte, koľko ich je v jednom mililitri sekrétu? Aj viac ako milión. Toto je ďalšia silná karta chrípky proti človeku.

Tejto téme sa venuje aj článok nezľaknite sa chrípky.

Aby nestačilo, tak sa vyzbrojila aj schopnosťou rýchleho vypuknutia. Od nakazenia k výskytu ťažkostí jej stačí 18 až 72 hodín. To je veľmi krátka inkubačná doba.

Ako sa chrípka šíri?

Spôsob šírenia vírusu je taktiež rôznorodý. Aj toto zabezpečí chrípke vysokú účinnosť k nákaze. Šíri sa kvapôčkovou cestou vzduchom, osobným kontaktom, ale aj prostredníctvom infikovaných predmetov. A to hlavne cez sliznicu dýchacích ciest, ale aj iné.

Kto je ohrozený?

Tieto vlastnosti chrípky jej zabezpečujú veľkú výhodu v boji proti človeku. Radí sa medzi bežné sezónne ochorenia. Zdravému človeku síce skomplikuje pár dní, až týždeň, ale obzvlášť ho neohrozí.

Inak je to v prípade určitých skupín ľudí. A to sú hlavne deti, tehotné ženy, seniori, ľudia so slabšou imunitou a ľudia trpiaci vážnejšími chronickými ochoreniami. U týchto skupín je potreba zvýšenej pozornosti a to pre riziko komplikácií a v najhoršom prípade aj smrti.

Ako sa chrípka prejavuje?

Chrípka je hlavne respiračné ochorenie. Často si ju ľudia zamieňajú s nachladnutím alebo inými ochoreniami. Jej prejavy sú hlavne systémové. Príznaky chrípky sú:

-               zvýšená telesná teplota až horúčka

-               triaška, zimnica

-               potenie

-               bolesť svalov, kĺbov

-               slabosť, únava, malátnosť

-               bolesť hlavy

-               bolesť očí, hlavne pri pohybe

K hlavným systémovým príznakom sa pridružujú aj:

-               bolesť hrdla

-               nádcha

-               kašeľ, ten je najskôr suchý dráždivý, neskôr môže byť aj vlhký

-               nevoľnosť, nauzea (pocit na vracanie), vracanie

-               hnačka, bolesť brucha pri črevných prejavoch

-               nechutenstvo

-               bolesť na hrudi, zväčša pri kašli

-               zhoršené dýchanie

Vzhľadom na to, že chrípka je vírusové ochorenie, liečia sa jej prejavy. K liečbe antivirotikami (lieky proti vírusom) sa prikročí iba pri vážnych komplikáciách. Liečba týchto prejavov sa odborne nazýva aj symptomatická.

A do nej patrí hlavne potláčanie horúčky, čo je teplota nad 38,5°C, kedy sa podávajú antipyretiká. Na potlačenie bolesti sa používajú analgetiká. Väčšina liekov na bolesť má v sebe látky účinkujúce aj na horúčku.

Aj nádchu a kašeľ je potrebné liečiť. S nádchou si vieme poradiť kombinovanými prípravkami alebo liekmi určenými na aplikáciu do nosa. Kašeľ sa lieči za pomoci liekov, ktoré ho buď potláčajú, alebo pomáhajú uvoľňovať hlieny.

Pri suchom dráždivom kašli sú to antitusiká. Naopak pri vlhkom kašli, kedy je prítomná produkcia hlienu expektoranciá alebo mukolytiká. O vhodnom lieku sa je lepšie poradiť.

Pri črevných prejavoch máme možnosť na výber lieky proti vracaniu, kedy sú najvhodnejšie rektálne čapíky. Pri hnačke sú vhodné lieky na jej potlačenie a na obnovu črevnej mikroflóry, známe aj ako probiotiká.

Čo je pri chrípke dôležité

Dôležité u každej vekovej a rizikovej skupiny je zvládnuť horúčku. A ak je pridružené vracanie a hnačka je treba dať pozor na vyššie riziko dehydratácie. Kedy sa voda z tela vo zvýšenej miere stráca a to aj potením pri horúčkach.

Dehydratácia je komplikáciou, ktorá vážne ohrozuje každého človeka. Ale hlavne deti a seniorov. Obe vekové skupiny sú ohrozené zníženým pocitom smädu, čo v kombinácii so stratou tekutín môže viesť k vážnemu ohrozeniu zdravia a života.

Iným príkladom je napríklad superinfekcia. Telo je oslabené chrípkovým ochorením a je ľahkou obeťou pre iné baktérie a vírusy. Tie môžu vyvolať infekcie dýchacích ciest, pľúc, ale aj zápal srdcového svalu. Je to vlastne priebeh inej infekcii popri chrípke.

TIP: Na portáli Zdravoteka.sk nájdete podrobnejšie informácie o chrípke - jej príznaky, liečbu a iné.

Dôležitá je prevencia

Tak ako u každého iného ochorenia, tak aj v prípade chrípky je dôležitá prevencia. Najlepšie je v sezónnom období vyhýbať sa davom ľudí, obchodným centrám. Umývanie rúk a častejšia osobná hygiena je rovnako dôležitá.

V štátoch východných krajín nie je nezvyčajné nosenie ústnych rúšok, ktoré v určitej miere zamedzujú prieniku vírusu do dýchacích ciest. Dôležitá aj starostlivosť o pomôcky a povrchy, ktoré sú vystavované častému kontaktu a to ich dezinfekciou.

V prípade kolektívov ako sú škôlky a školy poznáme chrípkové prázdniny. Tie majú za úlohu obmedziť šírenie vírusu. Ak máte dieťa, ktoré má príznaky chrípky, malo by zostať doma.

Upozornenie patrí aj fajčiarom. Svoj zlozvyk by mali obmedziť, najlepšie však úplne vynechať. Fajčenie oslabuje organizmus a imunitu. Preto jefajčiar náchylnejší na ochorenie.

Jednou formou je podstúpiť pred chrípkovou sezónou očkovanie. To je vhodné pre deti, dospelých, seniorov a hlave pre tehotné ženy. Očkovacie vakcíny sa každoročne upravujú. Na starosti to má má Svetová zdravotnícka organizácia.

Tá odporúča očkovanie hlavne pre skupiny obyvateľov ako sú:

-               tehotné ženy

-               deti od šiestich mesiacov života a vyššie

-               zdravotnícky pracovníci a pracovníci pracujúci v zdravotníckych zariadeniach

-               pracovníci rezortov ako sú učitelia, zamestnanci bánk, obchodov, pôšt, dopravy,

-               vojaci, policajti

-               aktívni športovci

-               osoby vo veku nad 59 rokov

-               osoby s chronickými ochoreniami, ako sú napríklad ochorenia srdcovo - cievneho systému, dýchacích ciest, ochorenia obličiek, metabolické ochorenia, imunitné poruchy

Chrípka čaká na svoju príležitosť. Je aj na nás, aby sme sa jej vyhli alebo ju úspešne zvládli. Ako ste už čítali, prevencia je dôležitá. Ale nie vždy postačuje. Schopnosť chrípky vyvolať ochorenie je mimoriadna.

Ak chrípka vypukne, je dôležité rozpoznať jej príznaky a zvládnuť ich. Niekedy zbytočné komplikácie má na svedomí človek samotný. Nepreliečená, prechodená chrípka znamená riziko aj pre toho najzdravšieho jedinca.

Ďalšie informácie a zdroje:
-
https://imunita.online/

- http://www.epis.sk/InformacnaCast/Temy/Chripka/OChripke.aspx

Dátum zverejnenia: